Parallelimportører jubler over EF-dom
22. september 2008 kl. 16.30
Medicinalselskaberne må ikke sætte kvoter på deres salg af produkter, det afgjorde EF-domstolen i sidste uge. Det er en græsk sag mod GlaxoSmithKline, men den gælder for hele EU.
"Afgørelsen hamrer en pæl gennem industriens argumenter for at chikanere sine konkurrenter. Det er derfor en vigtig og meget principiel sag. De konstante krumspring fra de store medicinalproducenter koster dyrt på de danske sundhedsbudgetter. Derfor er dommen og især begrundelsen for dommen meget vigtig for at fastholde den fair konkurrence, der holder medicinpriserne nede," siger Anders Norstrand, der er formand for den danske parallelimportørforening.
Dommen siger, at det ikke er tilladt at sætte konkurrencen ud af kraft ved at nægte at sælge medicin, der så kan paralleleksporteres. Paralleleksport sparer det danske samfund for op mod 150 mio. kr. om året.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge



















