Bliv abonnent
Annonce
Om  
Grethe Andersen

Professor modtager Hjernesagens ærespris

30. maj 2015 kl. 08.00

Grethe Andersen er overlæge, klinisk professor og nu også modtager af Hjernesagens ærespris 2015.

Det skriver Hjernesagen i en pressemeddelelse. 

Til daglig tilhører hun nerologisk afdeling på Aarhus Universitetshospital og har blandt andet beskæftiget sig meget med behandlinger for blodpropper eller blødninger i hjernen.

Prisen uddeles årligt til en person eller organisation, som har gjort en særlig indsats på apopleksi- eller hjerneskadeområdet og er blevet uddelt siden 2010.

Hun modtog ved overrækkelsen en akvarel af den fynske kunstner Nina Ferlov og et forskningslegat på 25.000 kroner.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026