Bliv abonnent
Annonce

Sammenhæng mellem vaccine og autisme granskes

11. februar 2004 kl. 12.24, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

USA har iværksat en ny granskning af en mulig sammenhæng mellem vaccine og autisme, og i det arbejde spiller en stor dansk undersøgelse med næsten 500.000 børn en central rolle.

Det amerikanske lægemiddelinstitut nedsatte i denne uge et panel af uafhængige forskere, der skal efterprøve om vacciner kan være årsag til autisme, og der fokuseres især på vacciner, konserveret med kviksølv.

Hverken den danske undersøgelse - iværksat af Statens Seruminstitut - eller amerikanske og britiske undersøgelser har fundet nogen sammenhæng mellem børnevacciner og hjerneskader, men andre forskere stiller sig kritiske til disse forskningsresultater, og har fremlagt materiale, der understøtter en teori om, at kviksølv brugt som konserveringsmiddel i vacciner kan øge risikoen for autisme - i det mindste blandt nogle børn.

De modstridende forskningsresultater om et muligt led mellem vaccine og autisme blev draget frem på et møde sponsoreret af det amerikanske lægemiddelinstitut, og der blev fremlagt mange studier.

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026