Ugen i dansk politik: Skattefri mobil og retssag om DF-annonce

12. marts 2018 kl. 01.00
Velkommen til endnu en uge i dansk politik. Folketingsudvalgene er kommet tilbage fra sidste uges studietur og er igen trukket i arbejdstøjet.
I Forligsinstitutionen fortsætter forhandlingerne mellem arbejdsmarkedets parter om en ny overenskomst for de offentligt ansatte.
Mandag
Vi starter ugen i retten. Højesteret behandler nemlig sagen om æreskrænkelse af en række navngivne udlændinge. Dansk Folkeparti nævnte dem alle med navn i en annonce om Danmarks sikkerhed. Annoncen blev trykt i Jyllands-Posten og Kristeligt Dagblad. Østre Landsret dømte i 2015 partiet til at betale 10.000 kroner til hver af sagsøgerne oven i en straf på ti dagbøder a 1000 kroner. I 2017 fik Dansk Folkeparti lov til at anke sagen til Højesteret.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge



















