Trafikpolitikere kræver sanktioner for ulovlige flyvninger
26. august 2010 kl. 19.13
Det kan ikke nytte, at nogle selskaber overholder reglerne, mens andre kan slippe af sted med ikke at gøre det.
Kristian Pihl Lorentzen (V)
Trafikordfører
Medlemmer af trafikudvalget kan ikke forstå, hvordan SAS er sluppet for bøder for de talrige ureglementerede flyvninger, de har foretaget over en række år, skriver Ingeniøren/transport.
Venstres trafikordfører, Kristian Pihl Lorentzen, mener, SAS bør straffes.
"Det kan ikke nytte, at nogle selskaber overholder reglerne, mens andre kan slippe af sted med ikke at gøre det," siger ordføreren til Ingeniøren.
Udtalelsen kommer på baggrund af en konklusion fra Cimber Sterling, der understreger, at hvis selskabet havde haft så mange overtrædelser, så var de blevet straffet med bøde - eller måske et flyveforbud.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?

















