Bliv abonnent
Annonce

Grønt overblik: Det skal du holde øje med

Hvorfor gøre ordningen med elektronisk monitorering af fiskeriet i Kattegat frivillig, når evalueringen viser, at monitoreringen har fungeret godt? Det skal fiskeriminister Jacob Jensen (V) svare på i et samråd i denne uge.
Hvorfor gøre ordningen med elektronisk monitorering af fiskeriet i Kattegat frivillig, når evalueringen viser, at monitoreringen har fungeret godt? Det skal fiskeriminister Jacob Jensen (V) svare på i et samråd i denne uge.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
2. september 2024 kl. 04.00

Godmorgen og velkommen til en ny uge og måned i dansk politik.

Det er svært at komme efter en uge med nye ministerier, klimafolkemøde, kommissærudnævnelse og finanslovsforslag. Men de kommende dage byder trods alt alligevel på en række spændende begivenheder på det grønne område.

Få dit ugeoverblik herunder.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026