Betalingsring: Her er Thornings "gode løsning"

Regeringspartierne er således blevet enige om at finde en milliard kroner til den kollektive trafik ved at stramme skattereglerne for leasing- og demonstrationsbiler.
Regeringen mener, at der er behov for at ligestille leasing- og demonstrationsbiler med almindelige biler, så det sikres, at der betales den samme registreringsafgift. (Læs notat fra Skatterministeriet her)
Heraf skal en halv milliard gå til bedre kollektiv trafik, mens den anden halve milliard skal bruges til at sikre billigere tog- og busbilletter. Midlerne er endnu ikke fordelt, men det står fast, at de ikke kun skal bruges i hovedstadsområdet, som det var tiltænkt med provenuet fra betalingsringen.
Kommission skal løse trængsel
Regeringen ønsker stadig at finde en løsning på trængslen i og omkring København og vil derfor nedsætte en trængselskommission med særligt fokus på hovedstadsområdet.
Kommissionen skal levere sit endelige bud på en samlet trængselsstrategi i august 2013, men det er planen, at den skal levere de første konkrete forslag til løsninger senest 1. januar 2013.
Det endelige kommissorium, og hvem der skal sidde med, er der endnu ingen forlydender om.
Det hele skal således også først forhandles på plads med Enhedslisten, der er indkaldt til forhandlinger onsdag kl. 11 i Finansministeriet.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
















