Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jasper Kyndi

Cowi henter direktør for byggesektoren internt

Foto: Cowi
2. januar 2024 kl. 13.59

For første gang har konsulentfirmaet Cowi fået en såkaldt Executive Business Development Director (EBDD) - en direktør med ansvar for hele byggesektoren på tværs af virksomhedens markeder.

Det bliver Jasper Kyndi, der er et velkendt ansigt i virksomheden.

"Jaspers ekspertise og dokumenterede resultater inden for forretningsudvikling gjorde, at han skilte sig ud i et ellers betydeligt felt af interne og eksterne ansøgere," fortæller Marius Weydahl Berg, Chief Business Development Officer hos COWI.

Jasper Kyndi kommer direkte fra stillingen som markedsdirektør og har tidligere bestredet en række andre stillinger inden for samme virksomhed såsom vicedirektør for Urban planning og transport og regionsdirektør.

Hans opgave bliver nu at repræsentere en indsats om at øge markedsandele og realisere potentielle synergier på tværs af virksomheden. Som en del af sin nye rolle bliver Kyndi desuden en del af ledelsen i COWI-koncernen, hvor han vil bidrage med sin erfaringer i udformningen af virksomhedens retning på kernemarkederne.

Jasper Kyndi har i sine tidligere roller blandt andet været en nøglefigur for de seneste års organiske vækst i Danmark, især inden for industrielle produktionsfaciliteter for store kunder. Ligesom han har været central i opkøbet af Mannvit på Island.

Kyndi har uddannelser fra Harvard Business School, Colombia University, MBA, Herriot Watt University/Edinburgh Business School og Aalborg Universitet. Fra Aalborg Universitet er han uddannet civilingeniør med speciale i international planlægning.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026