
Anders Vistisen, som er europaparlamentariker for Dansk Folkeparti, er ny spidskandidat til formandsposten i EU-Kommissionen for gruppen Identitet og Demokrati (ID).
Det oplyser han i et interview med Berlingske.
Ifølge Vistisen skal hans kandidatur ses som protest mod "hykleriet" i spitzenkandidat-processen.
"De siger jo selv, at den partigruppe, som får flest mandater, skal have posten som kommissionsformand – og det vil da være det første spørgsmål, jeg stiller til de andre: 'Hvis ID-gruppen bliver størst efter valget, vil I så stemme på Anders Vistisen fra Danmark som kommissionsformand?' Det tror jeg på ingen måde," udtaler han til Berlingske.
Den uformelle spitzenkandidat-proces blev lanceret af Europa-Parlamentet for at få mere indflydelse på valget af kommissionsformand.
Det Europæiske Råd, som udpeger kommissionsformanden, er dog ikke bundet af processen, der aldrig har opnået at få sat Parlamentets kandidat på posten.
Eksempelvis blev den nuværende formand for kommissionen, Ursula von der Leyen, udpeget – og efterfølgende godkendt af Parlamentet – uden nominering fra nogen gruppe.
ID og Europa-Parlamentets højrefløj står til at gå stærkt frem til valget senere i år. ID gruppen tæller blandt andet det franske parti Rassemblement National med Marie Le Pen i spidsen og Geert Wilders hollandske parti Frihedspartiet.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser



















