
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I sidste måned rejste jeg rundt i Georgien. Fra det velstillede liberale Tbilisi til afindustrialiserede provinsbyer og fjerne bjergegne, der begge er baser for det regerende Georgiens Drøm.
Ved en ekspedition op i bjergene gjorde chaufføren korsets tegn, hver gang vi passerede en kirke eller et af de store kors langs den snoede vej. Det meste af Georgien er konservativt, med stor indflydelse fra den ortodokse kirke og skepsis overfor LBGT og andre postmoderne fænomener.
Derimod har Tbilisi et stærkt liberalt miljø med rødder i den højtuddannede middelklasse, hér er Pride-marcher og sammenstød med højreekstremister.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?

















