Kåre Schultz
Carsten DillingHan modtog Danmarks største gyldne håndtryk. Nu skal han give SAS luft under vingerne

SAS har hentet en af de store skikkelser fra dansk erhvervsliv til formandsposten. Det er nemlig Kåre Schultz, der skal få firmaet til igen at vejre morgenluft.
Det oplyser SAS i en pressemeddelelse.
"Jeg er beæret over at blive udnævnt til ny bestyrelsesformand for SAS, og jeg ser frem til at lede bestyrelsens arbejde, mens SAS fortsætter sin stolte arv som Skandinaviens førende flyselskab," udtaler den nye formand.
Kåre Schultz har tidligere været administrerende direktør for Teva og Lundbeck. Før da var han viceadministrerende direktør i Novo Nordisk, hvor han ved sin aftrædelse modtog et gyldent håndtryk på 72 millioner kroner, hvilket dengang var det største i Danmarks historie.
Herudover har Schultz blandt andet været formand for Royal Unibrew og bestyrelsesmedlem i Lego.
Den nye formand overtager posten fra Carsten Dilling, der stopper efter en større omrokering i SAS. Flyselskabet ejes nu af Castlelake, Air France-KLM, Lind Invest og den danske stat.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Her er fem transportforslag til den kommende regering






















