Her er årets transportvirksomhed 2016
31. maj 2016 kl. 16.05
Med temaet "rekruttering og fastholdelse af kvalificerede medarbejdere" var det i år Engsig Transport fra Sunds, der løb af med titlen som Årets Transportsvirksomhed.
Det skriver DTL.
Engsig Transport vinder prisen for at have etableret en mentorordning, som gør, at medarbejderne finder sig godt til rette. Dette gør de blandt andet ved at lægge vægt på ansvarlighed i trafikken og god kundebetjening.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Lars Bonderup Bjørn57 årI dag
Adm. direktør, EWII, formand, Center Danmark, forfatter
Kristian Pihl Lorentzen65 årI dag
Byrådsmedlem (V), Silkeborg, Fhv. MF (V), fhv. næstformand for Færdselssikkerhedskommissionen, major
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Klimaaftryk fra transport forventes halveret inden for fem år. Se de vigtigste tal fra klimafremskrivningen















