Tidligere på måneden stoppede driftsdirektør Søren Toft i Mærsk for at blive administrerende direktør i den schweizisk-italienske konkurrent MSC. Nu har Mærsks finansdirektør også valgt at forlade sin stilling.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra General Electric.
Finansdirektør Carolina Dybeck Happe stopper i Mærsk i løbet af 2020 for at starte som finansdirektør hos teknologi- og servicekoncernen General Electric.
Den afgående direktør har kun været i Mærsk i 11 måneder, oplyser Berlingske.
"Jeg har beundret General Electric's hold, teknologi og globale netværk og brand, og jeg er spændt på at begynde i virksomheden på et tidspunkt med betydelige muligheder for selskabet og dets interessenter," udtaler den afgående finansdirektør i pressemeddelelsen.
Carolina Dybeck Happe har tidligere bestredet ledelsesstillinger i låse- og sikringskoncenern Assa Abloy Group og svenske Trelleborg.
Mærsks direktion består derfor lige nu af administrerende direktør Søren Skou, direktør Vincent Clerc, direktør Morten Engelstoft samt afgående direktør Carolina Dybeck Happe.
Den afgående finansdirektør skal senest forlade Mærsk med udgangen af november 2020.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler




















