Bliv abonnent
Annonce

Ny temadebat: Kan samkørsel løse problemerne i den kollektive transport?

Regeringens ekspertudvalg kom med et løsningskatalog i starten af juni. Udvalget vil komme med anbefalinger til regeringen i slutningen af året. 
Regeringens ekspertudvalg kom med et løsningskatalog i starten af juni. Udvalget vil komme med anbefalinger til regeringen i slutningen af året. Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
30. august 2024 kl. 03.00

Regeringens ekspertudvalg blev bedt om "at tænke ud af boksen" i deres arbejde om at finde løsninger på den kollektive transport.

Færre og færre tager nemlig bussen ude i landdistrikterne, og den tendens ser ud til at fortsætte, viser udvalgets rapport fra juni. 

I samme rapport er udvalget kommet med et katalog med syv forslag til, hvordan mobiliteten i Danmark kan forbedres. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026