Bliv abonnent
Annonce
Om  
Thomas Thellersen Børner
Flemming Jensen

Økonomidirektør i DSB siger op

Thomas Thellersen Børner fratræder sin stilling i DSB senest 1. november 2022.
Thomas Thellersen Børner fratræder sin stilling i DSB senest 1. november 2022.Foto: Foto: DSB/Sine Fiig
19. maj 2022 kl. 15.34

Thomas Thellersen Børner har valgt at søge nye græsgange efter syv år som økonomidirektør i DSB.

Det oplyser DSB i en pressemeddelelse.

Flemming Jensen, Administrerende direktør i DSB, mister dermed en god kollega:

”Det er ærgerligt at skulle sige farvel til en god og dygtig kollega, men jeg respekterer samtidig Thomas’ ønske om at prøve noget nyt efter sammenlagt næsten 9 år i DSB.”

Thomas Thellersen Børner takker for sine mange år i DSB:

”Sammen med dygtige kolleger har jeg været med til at skabe et DSB, der er i god form til at gennemføre og implementere de store investeringer, der skal til for, at DSB i de kommende år kan gøre toget til Danmarks grønne mobilitetsmotor. Jeg vil gerne takke alle i DSB for et godt samarbejde.”

DSB er gået i gang med at finde en ny økonomidirektør.

Thomas Thellersen Børner fratræder sin stilling i DSB senest 1. november 2022.

 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026