Bliv abonnent
Annonce

Få overblikket over PostNord-sagen

Foto: Toke Kristiansen/Altinget.dk
14. marts 2017 kl. 07.15

Fakta
I takt med at danskerne siden nullerne har sendt færre og færre breve, er krisen i PostNord spidset til. Siden starten af det nye årtusind er der sket en reduktion i brevmængden på 80 procent.

For at stå stærkere over for den øgede digitalisering blev det danske postvæsen i 2011 lagt sammen med det svenske. Dermed skiftede PostDanmark navn til PostNord, hvorefter selskabet blev fordelt mellem landene, hvor den svenske stat fik 60 procent af selskabet, mens Danmark overtog de resterende 40 procent.

Tirsdag morgen mødes Folketingets post- og finansordførere med finansminister Kristian Jensen (V) og transport-, bolig- og bygningsminister Ole Birk Olesen (LA) for at drøfte situationen i PostNord.

Mødet finder sted, efter Ole Birk Olesen den seneste tid er blevet beskyldt for at holde oplysninger om krisesituationen i PostNord skjult for postordførerne.

Afskedigelser af ansatte
I en opgørelse lavet af DR fremgår det, at PostNord allerede i starten af november sidste år orienterede daværende transportminister Hans Christian Schmidt (V) om den kritiske økonomiske situation i selskabet, som ansås for at være værre end forventet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026