Rambøll ansætter ny direktør
2. juni 2016 kl. 09.16
52-årige Ib Enevoldsen er ansat som ny administrerende direktør for Rambøll Danmark. Han overtager posten efter Robert Arne, som i øjeblikket er ansat i en midlertidig stilling som administrerende direktør for Rambøll UK.
Det oplyser Rambøll i en pressemeddelelse.
Ib Enevoldsen har været tilknyttet Rambøll i over tyve år, hvor han blandt andet har været ansvarlig for broer og transport. Han er nu valgt til posten som administrerende direktør på grund af sit indgående kendskab til markedstendenser, forståelse for kundernes behov og evne til at skabe vækst.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Lars Bonderup Bjørn57 årI dag
Adm. direktør, EWII, formand, Center Danmark, forfatter
Kristian Pihl Lorentzen65 årI dag
Byrådsmedlem (V), Silkeborg, Fhv. MF (V), fhv. næstformand for Færdselssikkerhedskommissionen, major
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Klimaaftryk fra transport forventes halveret inden for fem år. Se de vigtigste tal fra klimafremskrivningen















