Salling Group vil opføre lynladere ved 89 Føtex-butikker

10. november 2021 kl. 01.00
På parkeringspladserne ved 89 Føtex-butikker rundt omkring i landet vil Salling Group inden udgangen af 2022 have opført i alt knap 300 ladepunkter for elbiler.
Det skriver detailkoncernen i en pressemeddelelse.
”I Føtex har vi en ambition om at gøre det så nemt som muligt for vores kunder at træffe det grønne valg i hverdagen. Det gælder både de varer, kunderne putter i kurven, men også ved at understøtte skiftet til elbiler. Med lynopladning i den lokale føtex, kan elbilisterne lade elbilen markant hurtigere i hele landet,” siger Føtex’ direktør, Anja Madsen, i pressemeddelelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Klimaaftryk fra transport forventes halveret inden for fem år. Se de vigtigste tal fra klimafremskrivningen


















