6. maj 2016 kl. 08.22
SAS i Danmark har ansat en ny pressechef. Valget er faldet på Mariam Skovfoged, der kommer fra en stilling i Miljøministeriet. Hun har både været pressemedarbejder og ansat som pressechef i Miljøstyrelsen.
"Med Mariam Skovfoged får SAS en kompetent pressechef, der har solid erfaring med både journalistik og håndtering af medierelationer. Hun evner at stå både foran og bagved et kamera, hvilket er en fordel i en meget eksponeret virksomhed som SAS," siger Karin Nyman, der er kommunikationsdirektør i SAS.
Mariam Skovfoged erstatter Trine Kromann-Mikkelsen, der stoppede i januar for at tiltræde som kommunikationschef hos høreapparatproducenten William Demant.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser

















