Søfartsstyrelsen søger ny direktør
21. september 2016 kl. 10.43
Andreas Nordseth har stået i spidsen for Søfartsstyrelsen siden 2009. Nu søger styrelsen dog ny direktør, der blandt andet får til hovedopgave at sikre en succesfuld udflytning til Korsør.
Det fremgår af en nyligt opstået jobannonce, der ”stiller store krav til direktørens evne til at lede den forandringsproces, som følger af flytningen samt en videreførelse af Søfartsstyrelsens værdier, høje faglighed og unikke serviceniveau fra Valby til Korsør.”
Hvad Andreas Nordseth har af planer for fremtiden, vides endnu ikke. Den afgående direktør sidder desuden i bestyrelsen for World Maritime University og Europas Maritime Udviklingscenter.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Klimaaftryk fra transport forventes halveret inden for fem år. Se de vigtigste tal fra klimafremskrivningen

















