Uro i baglandet satte skub på togfond

6. marts 2013 kl. 23.00
Fakta
Togfonden DK
Regeringen har på baggrund af Nordsøudvalgets rapport besluttet at ændre beskatningsreglerne for olieselskaberne i Nordsøen. Det giver staten 27,5 milliarder kroner. I den forbindelse har regeringen besluttet at øremærke pengene til investeringer i kollektiv trafik. Det sker ved at etablere Togfonden DK.
Kilde: Regeringen
Det var en decideret politisk overraskelse, som statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) havde med til pressemøde i fredags: 30 milliarder kroner fra Nordsøen til en ny togfond.
”De rejsende sparer tid, vi flytter trafikken fra vejnet til jernbanen, og vi gavner miljøet," lød det fra statsministeren på pressemødet.
Men forløbet op til lanceringen var dog ikke snorlige hele vejen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?


















