Bedre klasseledelse giver dygtigere elever

19. august 2015 kl. 04.00
Når læreren bliver efteruddannet i anerkendende klasseledelse, så bliver eleverne en hel del bedre til at koncentrere sig.
Anders Holm
Professor og projektleder
Pigerne bliver bedre til at koncentrere sig, og drengene bliver bedre til at læse.
Det ser ud til at være blandt de markante, positive effekter af at sende folkeskolelærere på kursus i, hvordan man leder en klasse.
SFI har sat sig for at undersøge, hvad der virker, og hvad der ikke virker i forhold til at skabe bedre rammer for undervisningen af skoleelever. Og konklusionen lyder nu, at det har en signifikant positiv effekt at sende lærere i indskolingen på kursus i, hvordan man leder en klasse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















