Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Stefan Hermann

Det mest påfaldende er, hvad der ikke er nævnt i regeringens børne- og skolepolitik

Det er usædvanligt, at videregående uddannelse og ungdomsuddannelser nærmest ikke indgår i regeringsprogrammet. Regeringens skole- og uddannelsespolitik bliver derfor en børne- og skolepolitik, skriver Stefan Hermann.
Det er usædvanligt, at videregående uddannelse og ungdomsuddannelser nærmest ikke indgår i regeringsprogrammet. Regeringens skole- og uddannelsespolitik bliver derfor en børne- og skolepolitik, skriver Stefan Hermann.Foto: Arthur Cammelbeeck/Ritzau Scanpix
8. juni 2026 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Firkløverregeringens politiske grundlag har ikke noget navn, men første kapitel er børnenes.

Det er en interessant pudsighed, der kalder på eftertanke. Horisonten sættes ikke på etikette, retningen for nationen kastes ikke brølende ud med versaler og varsler om tidehverv.

Fremtiden har ikke noget navn, men verden begynder med børnene. Verden er usikker og farlig, men børnene skal have bedre vilkår for at vokse, gro og sætte deres frø.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026