
1. juni 2026 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Økonomi gennemsyrer vores fællesskaber, men vi vil ikke være ved det. Det ligger usagt i luften, at man skal have råd for at være med.
Ligesom du har brug for penge til at varme huset op og holde dig varm om vinteren, har du brug for penge for at være inden for døren i fællesskabet. Bedst eksemplificeret er det i den tid, jeg selv står over for lige nu: Studentertiden.
Her er økonomi i dén grad adgangsnøgle til fællesskabet. En studenterhue koster let flere tusinde kroner, og hertil kommer vognturen, der også hurtigt løber op i over 1000 kroner.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Uddannelse fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling

























