Bliv abonnent
Annonce
Om  
Rasmus Glavind Espersen
Andreas Winther-Callesen

Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier henter tre nye konsulenter til gymnasie- og økonomiområdet

Foto: Pressefoto/Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier
24. marts 2023 kl. 11.16

Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier har i marts budt tre nye ansigter velkommen, der skal løfte opgaver på gymnasie- og økonomiområdet. Det skriver institutionen i en pressemeddelelse

I analyseteamet er Lone Hansen og Rasmus Glavind Espersen blevet ansat som konsulenter på henholdsvis økonomi- og gymnasieområdet. 

Med sig i bagagen har Lone Hansen stor erfaring på uddannelsesområdet. Hun startede som sin karriere med et studiejob i Undervisningsministeriet og har siden haft en række stillinger i ministeriet.

Senest kommer hun fra posten som rektor på FGU Hovedstaden og har desuden haft posten som direktør for Technical Education Copenhagen. 

Rasmus Glavind Espersen kommer også med erfaring fra Børne- og Undervisningsministeriet, da han i de seneste år har arbejdet med tilsyn og koncernstyring som fuldmægtig i departementet.

Endelig har institutionen budt Andreas Winther-Callesen velkommen, der er ny rådgivningskonsulent på gymnasieområdet. I den nye rolle skal han rådgive og udvikle hhx og htx i samarbejde med foreningens gymnasieudvalg.

Andreas Winther-Callesen kommer fra rollen som projektleder på Next Uddannelse København, hvor han arbejdede med rekruttering til businessuddannelserne.

 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026