DF undrer sig over rangliste

23. august 2011 kl. 05.44
Den socialt korrigerede rangliste over karaktergennemsnittet ved 9. klassernes afgangseksamen har ikke kun skabt debat blandt skolefolk og forældre. Også i folkeskole-forligskredsen skaber offentliggørelsen røre, fordi forligsparterne ikke er blevet informeret om undervisningsministerens planer.Jeg synes, at når man i ministeriet påtænker at lave den her slags ting, så er det noget, man skal introducere ordførerne for.
Hans Kristian Skibby (DF)
Fungerende uddannelsesordfører
Sådan lyder kritikken fra fungerende uddannelsesordfører for Dansk Folkeparti, Hans Kristian Skibby, som kalder det "en venlig påmindelse."
"Når man hudfletter hele uddannelsessystemet og sætter noget til debat, som har så stor interesse for alle, som det er sket med de socialt korrigerede karakterlister, så vil vi gerne som aftalepartnere have feedback på de ting, som bliver lavet," siger Hans Kristian Skibby.
"Jeg synes, at når man i ministeriet påtænker at lave den her slags ting, så er det noget, man skal introducere ordførerne for," siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















