Eksperter i tvivl om inklusion

Det er altså ikke de tilbageførte elever, der ”trækker niveauet ned”, men de kommer i klasser, som i forvejen klarer sig mindre godt.
Agi Csonka
Adm. direktør i SFI
Mens medierne i perioder har bugnet af konkrete historier om inklusionens katastrofale konsekvenser for elever, viser en undersøgelse fra SFI, at det generelt ikke står helt så slemt til med indsatsen med at inkludere flere elever i den almindelige undervisning, som mediedækningen ellers kan give indtryk af.
Uklarheden om, hvor godt eller skidt det egentlig står til med inklusionen, var nærmest den røde tråd blandt eksperterne, da de i sidste uge i Sorø deltog i det årlige undervisningstopmøde i Sorø, hvor netop inklusion og regeringens bebuderde eftersyn af indsatsen var øverst på dagsordenen.
”Måske står det ikke helt så slemt til, som man får indtryk af fra mediedækningen. Derfor er det en god idé med et eftersyn, så vi fokuserer på, hvad der skal til for at lykkes, og så vi får afdækket, hvor store problemerne egentlig er,” lød det fra adm. direktør for SFI og formand for Rådet for Børns Læring, Agi Csonka.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















