Bliv abonnent
Annonce

Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"

Peter Faber kan ikke afvise, at fremtiden kan betyde en fusion af de to organisationer, DEG og DG. Lige nu er det dog ikke på dagordenen, lyder det. 
Peter Faber kan ikke afvise, at fremtiden kan betyde en fusion af de to organisationer, DEG og DG. Lige nu er det dog ikke på dagordenen, lyder det. Foto: Carsten Lundager/DEG
12. maj 2026 kl. 05.00

En ny institutionslov, en ny bestyrelsessammensætning og en ny uddannelse. 

De kommende år byder på store forandringer for landet ungdomsuddannelser. For den nyudpegede bestyrelsesleder for DEG, Peter Faber, er der dermed også meget at kaste sig over.

Altinget mødte Peter Faber i kølvandet på DEG's årsmøde, hvor usikkerheden om den kommende epx og en ny institutionsstruktur dannede bagtæppe.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026