Erhvervsliv kritiserer spareplan for skoler

Det bremser vores muligheder for med troværdighed og overbevisning at sige til vores medlemsorganisationer og virksomheder, at vi synes, de skal tage flere lærlinge.
Heike Hoffmann
Chefkonsulent i Håndværksrådet
Det er ikke kun sure gymnasielærere og hujende gymnasieelever med kanonslag og bannere, der protesterer over regeringens spareplan for ungdomsuddannelserne.
Erhvervslivets store organisationer som Dansk Industri, Dansk Arbejdsgiverforening og Håndværksrådet er dybt bekymrede over, at regeringens grønthøster også går ud over indsatsen for at sikre flere og dygtigere faglærte, som arbejdsmarkedet i stigende grad får behov for.
Alene næste år står landets erhvervsskoler til at miste 130 millioner kroner – netop som de er i fuld gang med at implementere den store reform af erhvervsuddannelserne, der netop blev vedtaget for at kunne dække det voksende behov for faglærte.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Store kommunale forskelle på uddannelsesvalg: Forældrebaggrund slår igennem, vurderer eksperter
- HF-formand om epx: "Vi skal holde snuden i sporet"























