Gymnasier bakker op om fælles campusmiljøer

Vi har fået skabt et godt, fælles socialt miljø for eleverne, og vi har samtidig gode erfaringer med unge, der har valgt at bytte uddannelse undervejs. Med et fælles campusmiljø er det nemlig nemmere at skifte spor i tide, hvis man finder ud af, at man er endt på den forkerte hylde.
Jens Elsig
Rektor på Struer Gymnasium
Fælles campusmiljøer, hvor eleverne fra gymnasiet og erhvervsskolerne deler lokaler og holder fredagsfester sammen, er en god ide, som styrker både eleverne og uddannelserne.
Det er meldingen fra både Struer og Lemvig Gymnasium, som er to af de steder i landet, hvor de gymnasiale og erhvervsrettede ungdomsuddannelser ligger dør om dør.
“Vi har meget positive erfaringer med et fælles campusmiljø for både gymnasie- og erhvervsskoleelever. Vi har fået skabt et godt, fælles socialt miljø for eleverne, og vi har samtidig gode erfaringer med unge, der har valgt at bytte uddannelse undervejs. Med et fælles campusmiljø er det nemlig nemmere at skifte spor i tide, hvis man finder ud af, at man er endt på den forkerte hylde,” siger Jens Elsig, rektor på Struer Gymnasium, som siden 2008 har haft både gymnasiale og erhvervsrettede ungdomsuddannelser under sig.
Indsigt
Tue Sanderhage57 årI dag
Direktør, Vestegnen HF & VUC, formand, Danske HF & VUC, panelformand og -medlem, Danmarks Akkrediteringsinstitution
Henrik Pers77 årI dag
Sekretariatsleder, Censorsekretariatet for erhvervskommunikation og -sprog, Aarhus Universitet 2011-
Andreas Bosmann Engsig37 år8. juni
Direktør, Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen, Københavns Kommune
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




















