Haarder: Regionerne skal selv løse sygeplejerske-mangel

I stedet for at servere på en restaurant om aftenen bør de unge sygeplejerske-studerende arbejde som SOSU-assistenter eller andre steder i sundhedsvæsnet i fritiden og derigennem både tjene penge og få relevant erhvervserfaring.
Bertel Haarder (V)
Undervisningsminister
Storstilede kampagner og penge til at mindske frafaldet skal få flere til at læse til sygeplejerske. Men regionerne er også selv en del af løsningen.
Det sagde undervisningsminister Bertel Haarder (V) på et samråd tirsdag.
"Selv om regeringen gerne vil hjælpe, skal regionerne også hjælpe sig selv. I stedet for at servere på en restaurant om aftenen bør de unge sygeplejerske-studerende arbejde som SOSU-assistenter eller andre steder i sundhedsvæsnet i fritiden og derigennem både tjene penge og få relevant erhvervserfaring. Det gør kommunerne i øjeblikket med lærer- og pædagogstuderende, og det bør regionerne også gøre i samarbejde med uddannelsesinstitutionerne," sagde Bertel Haarder.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Lærer, højskoleforstander og pædagog: Sådan vil de nye folketingsmedlemmer bruge deres erfaring






















