Haarder: Regionerne skal selv løse sygeplejerske-mangel

I stedet for at servere på en restaurant om aftenen bør de unge sygeplejerske-studerende arbejde som SOSU-assistenter eller andre steder i sundhedsvæsnet i fritiden og derigennem både tjene penge og få relevant erhvervserfaring.
Bertel Haarder (V)
Undervisningsminister
Storstilede kampagner og penge til at mindske frafaldet skal få flere til at læse til sygeplejerske. Men regionerne er også selv en del af løsningen.
Det sagde undervisningsminister Bertel Haarder (V) på et samråd tirsdag.
"Selv om regeringen gerne vil hjælpe, skal regionerne også hjælpe sig selv. I stedet for at servere på en restaurant om aftenen bør de unge sygeplejerske-studerende arbejde som SOSU-assistenter eller andre steder i sundhedsvæsnet i fritiden og derigennem både tjene penge og få relevant erhvervserfaring. Det gør kommunerne i øjeblikket med lærer- og pædagogstuderende, og det bør regionerne også gøre i samarbejde med uddannelsesinstitutionerne," sagde Bertel Haarder.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få
























