Bliv abonnent
Annonce

Handicappede venter længe på SU-støtte

30. maj 2011 kl. 19.23

Vi taler om under 2.000 sager - det er jo ikke fordi, hele Kolding søger. Det virker fuldstændig latterligt, at man ikke kan få de sager fra hånden.

Pernille Frahm (SF)
Ordfører for specialstøtte
For over 80 procent af unge, der søger om handicaptillæg, tager det mere end tre måneder, før de får svar, det viser en ny opgørelse fra Undervisningsministeriet.

Unge med et handicap kan søge om et tillæg til SU'en, hvis de tager en videregående uddannelse. Men de må vente længe på at få svar på deres ansøgning.

I 2007 fik 39 procent af ansøgerne svar inden for tre måneder. I dag ligger tallet på 16 procent.

Det er direkte skandaløst, mener Pernille Frahm (SF).

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026