
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Hvis man meget ihærdigt, målrettet og tilstrækkeligt længe leder efter nålen i en høstak, finder man den nok – og måske også et par mælkebøtter, tidsler, småsten, ølkapsler og ubestemmelige genstande.
Jeg ved ikke, hvad der for de kommende oppositionspartier er hvad af den slags i regeringsgrundlaget, men for mig er det værste af alt den nye regerings valg af navn: firkløverregeringen.
Det er ikke bare uopfindsomt. Det er rent gravrøveri. For mig er og bliver der kun én firkløverregering, og det er Poul Schlüters fra 1982.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl
- #dkpol: Hvem bliver ministre i den nye regering?




























