KL: Chromebook-sagen er løst, men regeringen skal på banen

18. juni 2024 kl. 11.19
Den mest akutte og overhængende krise i Chromebook-sagen er nu løst: 52 af landets kommuner kan nu fortsætte med at bedrive undervisning med de Chromebook-computere, de bruger.
I lang tid så det ellers ud til, at et påbud fra Datatilsynet ville sætte en stopper for brugen af Chromebooks, fordi det i folkeskolens lovgivning for ikke er tilladt at en virksomhed opsamler såkaldte servicedata fra skoleelever.
Det er data, som indsamles med henblik på at forbedre virksomhedens kommercielle produkter. Det var nøjagtig det, Datatilsynet mener, at Google, som står bag de udbredte Chromebooks, gjorde.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















