KL henter ny udviklingsdirektør
3. oktober 2016 kl. 11.26
Arne Eggert er ny udviklingsdirektør med ansvar for børne-, skole- og uddannelsesområdet hos KL. Det oplyser KL i en pressemeddelelse.
Den nyansatte udviklingsdirektør kommer fra en stilling som afdelingschef i Ministeriet for Børn, Undervisning og Ligestilling.
"Jeg er meget tilfreds med at kunne præsentere Arne Eggert som ny udviklingsdirektør i KL. Børne-, skole- og uddannelsesområdet er en helt central dagsorden for kommunerne og KL. Udviklingsdirektøren skal være med til – sammen med kommunerne og de øvrige interessenter – at give områderne endnu større opmærksomhed fremadrettet," siger Kristian Wendelboe, der er administrerende direktør i KL.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl






















