Bliv abonnent
Annonce

Minister reagerer på dårlige praktiktal: Knokler for at finde løsninger

Praktikområdet er udfordret, og ifølge Pernille Rosenkrantz-Theil knokler regeringen sammen med Folketingets partier for at finde løsninger.
Praktikområdet er udfordret, og ifølge Pernille Rosenkrantz-Theil knokler regeringen sammen med Folketingets partier for at finde løsninger.Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
7. maj 2020 kl. 05.00

Coronakrisen gør sit indhug i erhvervsuddannelsernes praktikaftaler.

Derfor skal regeringen og Folketinget sætte ind med nye tiltag.

Det skriver børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) til Altinget, efter at Industriens Uddannelser onsdag præsenterede tal, der viser et stort fald i antallet af nye praktikaftaler.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026