Partier udvider antallet af videnscentre

- Automation og robotteknologi
- Velfærdsteknologi
- Procesteknologi
- Håndværk - design og arkitektur
- Håndværk - bæredygtighed, grøn energi, klimarenovering og byggeri
- Digital handel
- Databaseret service og forretningsudvikling (fra 2018)
Undervisningsminister Merete Riisager (LA) og de øvrige partier bag erhvervsuddannelsesreformen er blevet enige om at etablere yderligere to videnscentre på erhvervsskolerne.
Allerede i efteråret blev aftalekredsen enig om at afsætte penge til etablering og drift af otte videnscentre på erhvervsskolerne i 2017. De otte centre skal fokusere på tværgående teknologiske og håndværksmæssige områder, blandt andet automation og robotteknologi, velfærdsteknologi, procesteknologier og håndværk.
I tillæg til efterårets aftale har partierne nu besluttet at oprette yderligere to videnscentre, der skal have fokus på digital handel og databaseret service og forretningsudvikling, da de to områder er højt på den aktuelle dagsorden og har stor faglig relevans for eleverne på de merkantile uddannelser.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















