Regeringen lander opkvalificeringsaftale med flere dagpenge til udvalgte ledige

17. juni 2020 kl. 14.49
110 procent dagpenge til udvalgte ledige i uddannelse, en suspenderet positivliste i voksenlærlingeordningen samt et kompetenceløft til iværksættere og en håndsrækning til ledige dimittender.
Det er hovedelementerne i en bred politisk aftale, der afsætter 730 millioner til nye opkvalificeringsindsatser for ledige.
"Vi har forsøgt at løse flere problemer på en gang. På den ene side at give folk, der har mistet deres arbejde, noget at give sig til, så de kan komme i varig beskæftigelse igen," sagde beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), da aftalen blev præsenteret onsdag.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- HF-formand om epx: "Vi skal holde snuden i sporet"
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Gymnasiet er en fejltagelse, og regeringen hader unge. Her er, hvad jeg fik ud af min uddannelsesvejledning






















