Bliv abonnent
Annonce

Regioner kritiserer færre hovedforløb

Jens Stenbæk (V), næstformand i Danske Regioner og regionsrådsformand i Region Sjælland
Jens Stenbæk (V), næstformand i Danske Regioner og regionsrådsformand i Region Sjælland
13. maj 2016 kl. 05.00

Uddannelsesinstitutionerne – og også Håndværksrådet – bliver nødt til at forholde sig til den situation, at vi har fået centraliseret uddannelserne langt væk fra virksomhederne.

Jens Stenbæk (V)
Næstformand i Danske Regioner og regionsrådsformand i Region Sjælland

Der er lagt op til rivegilde om den nye udbudsrunde, der skal afgøre, hvilke uddannelsesinstitutioner der fra sommeren 2017 får lov til at udbyde erhvervsuddannelser.

For stik imod de foreløbige anbefalinger fra de forskellige branchers fagudvalg og medlemmer af regeringens rådgivende udvalg, går kommuner og ikke mindst regionerne til kamp for at sikre så bred en dækning af erhvervsuddannelserne over hele landet som muligt.

Det fastslår Danske Regioners næstformand, Jens Stenbæk (V), over for Altinget, efter at chefkonsulent i Håndværksrådet, Heike Hoffmann – der også er medlem af Rådet for de grundlæggende Erhvervsrettede Uddannelser (REU) – for nylig oplyste, at der foreløbig er tendens til, at de faglige udvalg ønsker, at deres hovedforløb placeres på færre skoler end i dag. Samtidig anbefalede Håndværksrådet også selv, at færre erhvervsskoler fremover skal kunne udbyde hovedforløb, fordi det kan sikre et bedre fagligt miljø og en bedre økonomi.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026