Rosenkrantz-Theil forsvarer ansættelse af pressechef: Det er lige efter bogen

Det er en kvalifikation at have været politisk aktiv og dermed være inde i de politiske processer, hvis man skal ansættes i et politisk sekretariat.
Pernille Rosenkrantz-Theil
Børne- og undervisningsminister, Socialdemokratiet
Der var intet odiøst i ansættelsesprocessen, der gik forud for, at Thomas Bro Sæhl 1. november kunne tiltræde som ny pressechef og kollega til Pernille Rosenkrantz-Theil (S) i Børne- og Undervisningsministeriet.
Sådan lød forsvaret af ansættelsen fra børne- og undervisningsministeren på et åbent samråd torsdag. Her skulle Rosenkrantz-Theil redegøre for forløbet omkring ansættelsen af den nye presse- og kommunikationschef, som har været en personlig ven af ministeren siden ungdomsårene.
“Pressechefens ansættelse er foregået lige efter bogen, med opslag og konkret vurdering af kandidaternes kompetencer. Ansættelsesudvalget har haft frihed til at vælge den rette kandidat,” lyder det fra ministeren.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















