Særpris til lektor Jan Holm Ingemann for lærebogsidé
14. november 2012 kl. 11.30
Særprisen blev uddelt ved Bogforum i Bellacentret lørdag 10. november i forbindelse med Årets Læreborgspris.
Særprisen tildeles Jan Holm Ingemann, fordi han mestrer at gøre et svært tilgængeligt stof begribeligt, interessant og relevant.
Forlaget Samfundslitteratur uddeler årligt Lærebogsprisen til den gode idé til en lærebog. Vinderen modtager 100.000 kr., og der er mulighed for belønning af andre bemærkelsesværdigt gode lærebogsidéer med særpriser på 25.000 kr.
Formålet med prisen er at opmuntre skrivelystne akademikere til at skrive lærebøger til de lange og mellemlange videregående uddannelser og efteruddannelser. Lærebøgerne er inden for både humanistiske, samfundsfaglige og naturvidenskabelige områder.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Gymnasiet er en fejltagelse, og regeringen hader unge. Her er, hvad jeg fik ud af min uddannelsesvejledning
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse






















