Bliv abonnent
Annonce

Staten udkonkurrerer private diplom-udbydere

1. november 2010 kl. 22.54

Private kursusudbydere føler sig chanceløse, når de skal konkurrere med professionshøjskolernes tilbud om diplomuddannelse i ledelse, DIL.

Statsstøtte kan gøre de offentlige institutioners uddannelse op til to tredjedele billigere end de privates priser i den offentlige lederuddannelse, DOL, viser en beregning fra KL, som avisen Kommunen omtaler i sin udgave tirsdag.

"Der er store støttemuligheder, så det er virkelig konkurrenceforvridende," siger Bent Engelbrecht, formand for en forening af private leverandører, til DOL.

Han kalder professionshøjskolerne de store sejrherrer, selvom formålet med at oprette DOL i 2009 blandt andet var at øge konkurrencen. Men kun deltagere på DIL kan opnå Statens Voksenuddannelsesstøtte, SVU, og det er et problem, mener også DI.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026