Bliv abonnent
Annonce
Om  
Hanne Stensen Christensen
Kasper Sonne

Stevns Kommune ansætter to nye direktører

3. oktober 2018 kl. 15.27

Stevns Kommune har fundet to nye ansigter, som skal finde deres plads i direktionen. 

Det skriver kommunen i en pressemeddelelse. 

Hanne Stensen Christensen bliver direktør for Arbejdsmarked, Erhverv og Turisme samt Plan, Miljø og Teknik. Hun kommer fra en stilling som direktør for Teknik og Miljø i Lejre Kommune, og er uddannet cand.scient i miljøbiologi, som hun siden har suppleret med en mastergrad i offentlig administration. Hanne Stensen Christensen er også medlem af bestyrelsen for den danske Naturfond og ekstern underviser på Københavns Universitet. 

Kasper Sonne bliver Stevns direktør for Børn, Unge og Læring samt Social og Sundhed. Han kommer fra Faxe Kommune, hvor han har været centerchef for voksenhandicap-, arbejdsmarkeds- og børn- og ungeområdet. Han er uddannet cand.polit. fra Københavns Universitet samt master i offentlig administration fra Copenhagen Business School.

Begge direktører tiltræder 1. december. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026