Bliv abonnent
Annonce

SU-systemet til debat

Altinget.dk sætter gang i en ny debatrække om SU-systemet.
Altinget.dk sætter gang i en ny debatrække om SU-systemet.Foto: Colourbox
15. november 2012 kl. 22.25

Altinget | Forskning & Innovation og Altinget | Uddannelse sætter i de næste måneder fokus på den kommende reform af SU-systemet.

Det sker med en række debatindlæg fra partiernes forskningsordførere og børne- og undervisningsordførere. Hvert parti bidrager med et fælles debatindlæg fra de to ordførere på områderne. 

Udgangspunktet for debatten er regeringsgrundlagets formuleringer om SU-systemet under overskriften "Hurtigere igennem uddannelserne". Her lyder det blandt andet: 

"Det er regeringens opfattelse, at SU-systemet giver gode muligheder for, at alle med relevante kvalifikationer kan gennemføre en uddannelse uanset deres sociale baggrund. Derfor vil regeringen bevare SU-systemet i dets nuværende form, men undersøge mulige positive incitamenter inden for SU-systemet, der kan få unge til både at begynde tidligere på deres uddannelse og gøre uddannelsen hurtigere færdig end i dag."

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026