14. november 2018 kl. 10.44
Som eneste kandidat stiller Anne Vang op til valg som formand for Børne- og Kulturchefforeningen til generalforsamlingen, der afholdes 15. november. Det skriver folkeskolen.dk
Dermed har den tidligere socialdemokratiske politiker udsigt til at blive den næste formand for foreningen, der er et netværk af chefer på børne- og ungeområdet.
Hun er direktør i Ballerup Kommune med ansvar for børn, unge og kultur og har tidligere været medlem af Københavns Borgerrepræsentation og børne- og ungeborgmester i København.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx



























