
Den tidligere minister og medlem af Folketinget for Konservative, Carina Christensen, bliver den nye rektor på Designskolen Kolding fra 1. oktober.
Det oplyser Designskolen Kolding i en pressemeddelelse.
”Jeg ser frem til at samarbejde med skolens engagerede studerende, undervisere og forskere om at videreudvikle og styrke Designskolen Kolding som et stærkt, innovativt og samfundsrelevant uddannelsessted,” siger Carina Christensen.
Den tidligere politiker var medlem af Folketinget i knap ti år fra november 2001 til september 2011. I perioden mellem 2006 og 2010 var hun minister i tre forskellige ministerier – Familie- og Forbrugerministeriet, Transportministeriet og Kulturministeriet.
Carina Christensen har desuden i en årrække været indehaver af Rugballe Møbelfabrik.
Ifølge bestyrelsen for Designskolen Kolding besidder Carina Christensen omfattende erfaring, som skolen håber at drage nytte af.
”Bestyrelsen ser frem til samarbejdet, og vi er overbeviste om, at Carina Christensen med sin ledelseserfaring og sit brede udsyn kan bringe Designskolen Kolding ind i en ny og spændende udviklingsfase,” siger Nanna Ulrich Duedahl, bestyrelsesforperson for Designskolen Kolding.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Centrale aktører med indspark til forhandlinger: "Nu skal man ikke vakle og lave slingrekurs"
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Institutionsleder: Mens vi diskuterer klassestørrelser, glemmer vi de store børnegrupper i daginstitutionerne
- Her er de svære valg, en ny regering ikke kan slippe udenom i folkeskolen


























