Tysklærerforeningen får ny formand
26. september 2016 kl. 10.37
Tina Jespersen er valgt som ny formand for Tysklærerforeningen for Grundskolen. Det skriver folkeskolen.dk.
Hun afløser Flemming Nygaard, der har været formand siden 2009, hvor han var med til at oprette foreningen. Foreningen var et udbrud fra Sproglærerforeningen. Foreningen kæmper for at gøre tysk til et mere centralt fag i grundskolen og at gøre afgangsprøven i tysk obligatorisk.
"Jeg brænder stadig for tyskfaget, som jeg har gjort hele mit liv, men det skal være aktive lærere, som sidder på de ansvarsfulde poster i foreningen, så jeg har valgt at trække mig fra det organisatoriske", fortæller Flemming Nygaard.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl






















