Fem forskere er blevet udnævnt som vindere af Uddannelses- og Forskningsministeriets EliteForsk-pris.
Prisen lyder på 1,2 millioner kroner og tildeles ”fremragende yngre forskere i international særklasse”.
Indstillingerne til de fem priser fremgår af et dokument med Danmarks Frie Forskningsråd som afsender, hvor rådet har indstillet fem forskere til priserne.
"I Danmark bedriver vi forskning på et meget højt niveau. Forskning som er med til at gøre en forskel. Det skal vi hylde og anderkende. EliteForsk-prisen går til tre kvinder og to mænd. De står bag fem meget forskellige forskningsfelter og imponerende resultater. På hver deres måde kan de være med til at løse nogle af Danmarks og verdens store samfundsudfordringer. Det er både imponerende og inspirerende", siger uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i en pressemeddelelse.
Ud af prisens 1,2 millioner kroner er 200.000 kroner en ”hæderspris”, mens den resterende million kroner er øremærket forskningsaktiviteter.
På grund af corona-situationen bliver selve prisoverrækkelsen udsat til den 10. august.
Prisen uddeles udelukkende til yngre, danske forskere, der på ”særlig vis bidrager til at styrke dansk forskning” og har modtaget deres ph.d.-grad indenfor de seneste 15 år. Forskere indenfor alle grene af forskningsverdenen kan indstilles til prisen.
Prismodtagerne er blevet indstillet af den forskningsinstitution, de er tilknyttet.
De fem prismodtagere i 2021 er:
- Signe Normand, professor ved Aarhus Universitet, der forsker i planters udbredelse og vækst i et geo-biologisk perspektiv.
- Gemma Clare Solomon Larsen, professor ved Nanoscience Center og Kemisk Institut p åKøbenhavns universitet, der forsker i teoretisk kemi og ladnings- og varmetransport i molekyler og materialer.
- Anders Engberg-Pedersen, professor i komparativ litteratur ved Syddansk Universitet, forsker i krigens kulturelle former fra 1700-tallet til i dag.
- Emil Loldrup Fosbøl, overlæge ved Hjertecentret på Rigshospitalet, forsker i kardiologiske problemstillinger.
- Eva Boxenbaum, professor i Professor i organisations- og ledelsesteori ved Copenhagen Business School, forsker i, hvordan organisatoriske aktører bidrager til at ændre etablerede virksomheder og samfundsinstitutioner.
Derudover modtager 20 ph.d.-studerende rejsestipendier på hver
200.000 kroner, der kan hjælpe dem med at rejse ud i verden og fortsætte deres forskning.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få
- "Gået helt i stå": Dansk Skoleidræt ser nu konsekvens af skrottet krav til bevægelse

























