Unge skal rådgive skatteministeren om gaming og gambling i nyt Ungespilpanel

8. september 2023 kl. 05.00
Ikke få unge mænd og drenge rækker hånden op, da skatteminister Jeppe Bruus (S) fra hovedscenen Ølkassen på Ungdommens Folkemøde spørger publikum, om de synes, det er sjovt at gamble.
Selvsamme unge inviterer Jeppe Bruus til at deltage i nyt Ungespilpanel, der skal rådgive skatteministeren om gaming, gambling, og hvordan man kan undgå, at det ene fører til det andet.
Loot boxes, FIFA-packs og Counter Strike-cases er nogle af de gamblelignende elementer fra gamingverdenen, som skatteministeren vil have de unge til at hjælpe ham med at finde hoved og hale i:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx




























