Udviklingsforsker: Tid til opgør med myten om den uskyldige ulandsbistand

16. januar 2025 kl. 05.20
Den danske selvfortælling, om at vi ikke har været lige så slem en kolonimagt som mange af de andre europæiske lande, har i årtier lagt et røgslør over udviklingsbistanden. Det mener lektor Annette Skovsted Hansen, som igennem flere årtier har beskæftiget sig med dansk udviklingsbistand i et historisk perspektiv og er talskvinde for Foreningen af Udviklingsforskere i Danmark.
Ifølge hende, skygger myten om den uskyldige udviklingsbistand for en åben diskussion af, hvad man vil med udviklingsbistanden.
”Man har brugt fortællingen om at hjælpe af et godt hjerte, uden af se, hvad der ligger bag,” siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling















